Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Uluru – Ayers Rock

Uluru

Nejznámější monolit na světě. Uluru je spolu s budovou Opery v Sydney a klokanem, nejznámějším symbolem Austrálie. A pro místní domorodé Australany je toto skalisko posvátným místem.

Uluru
Uluru – foto: Marc Dalmulder

Uluru najdete ve střední části Austrálie, asi 330 km jihozápadně od města Alice Springs. I přes svou odlehlost sem zavítá ročně přes půl miliónů návštěvníků.

Uluru patří k největším monolitům na světě. Tyčí se do výšky 350 metrů, ale většina jeho hmoty je ukrytá pod zemí. Jeho stáří se odhaduje přes 600 miliónů let.  Podle různých názorů geologů a dalších odborníků, ční nad povrch pouze 1/10 celého monolitu.

Za jeho červenou barvu může eroze, která zde probíhá v průběhu miliónů let a zdejší podnebí.

Prvním Evropanem, který Uluru spatřil byl Ernest Giles, a to v roce 1872. Své jméno Ayers Rock dostal podle ministerského předsedy Jižní Australie Henryho Ayerse v roce 1873, kdy na vrchol vystoupil dobrodruh a cestovatel William Gosse. A na počest ministerského předsedy skalisko pojmenoval.

V současnosti patří Ayers Rock míst domorodcům z kmenů Pitjantjantjara a Yankunytjatjara. Těmto kmenům byl vládou navrácen v roce 1985. Domorodci mu vrátili zpět jeho prastaré jméno Uluru.

Domorodci Uluru a celou okolní oblast pronajali vládě jako Národní park a dostávají 20% z vybraného vstupného a další podíl na zisku. Aktuálně je základní vstupné do Uluru-Kata Tjuta National Park 25 australských dolarů.

Uluru
Uluru při západu slunce – foto: Richard Fisher

Base Walk

Base Walk je procházka kolem celého skaliska. Na deseti kilometrovém výletu můžete obdivovat mohutnost celého monolitu Uluru a prohlédnout si krásná úbočí monolitu.

Fyzicky zdatnější turisté, kteří se nebojí výšek, mohou vyjít na vrchol. O výstup na vrchol se pokouší velké procento turistů, ale místní domorodci to nevidí rádi, protože tím je pošlapávám jejich symbol.

Kata Tjuta – Olgas

Nedaleko od Uluru, asi 30 km západně se nachází oblast Kata Tjuta, která je tvořena souborem monolitů.

Kata Tjuta
Kata Tjuta – foto: Kyle Taylor

Skály zde tvoří kopule, obří dómy a vytvářejí skalnaté bludiště. Kopulí je celkem 36. Nejvyšší z nich je 549 metrů vysoká Mount Olga.

Geologové se domnívají, že celý shluk pískovcových monolitů tvořil jeden celek a byl asi desetkrát větší něž Uluru.

Oblast Kata Tjuta je také považována místními za posvátnou. Přes celou oblast vedou pouze dvě veřejné stezky: Olga Gorge Walk  a delší 6,5 km dlouhá Valley of the Winds Walk.

Vůbec není přístupná východní část Kata Tjuta. Nesmí sem turisté a ani místní ženy. Jde o mužské posvátné místo.

I tyto skaliska vrátila vláda místním domorodcům.

Podívejte se na náš profil na Pinterestu a prohlédněte si více fotografií z Australie:

Navštivte profil pinnera cestujeme-poznavame.cz na Pinterestu.

 

Objevte krásu daleké Austrálie – Objevte přírodní bohatství a neopakovatelnou atmosféru nejmenšího kontinentu. Navštivte Austrálii.

   

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest