Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Poznejte krásy Harrachova a okolí

Velice populární lyžařský areál Harrachov je každoročně navštěvován tisícovkami turistů a lyžařů. Harrachov ovšem není krásný jen z lyžařského hlediska. Najdete zde plno zajímavých míst i v létě nebo jako nelyžař.

Harrachov pro lyžaře

Jednou z cílových skupin Harrachova jsou lyžaři a snowboardisté. Harrachov se nachází v Krkonoších, má pro ně tedy ideální podmínky. Sjezdovky tu lyžaři najdou hned čtyři, a to různě obtížné. Nejjednodušší sjezdovkou je modrá, která je dlouhá přes dva kilometry. Celková délka sjezdovek je tu skoro devět kilometrů.

Skiareál Harrachov spadá pod takzvaný skiregion, kde lze zakoupit jednotnou permanentku – tzv. regioncard, kterou lze využít i na jiných sjezdovkách v okolí. Mezi ně patří například skiareál Rejdice, U Čápa, Paseky nad Jizerou nebo třeba Horní Domky. Díky této kartě ušetříte za to, co projezdíte.

V Harrachově a okolí je v průběhu zimy upravováno velké množství kilometrů běžeckých tras.

Letní aktivity v Harrachově

Letní Harrachov je jako stvořený pro cyklisty. Najdete zde množství cyklotras a k výjezdu nad zimní sjezdovky můžete využít čtyřsedačkovou lanovku. Pro absolutní pohodlí je zde připraven i cyklobus.

Samozřejmostí jsou různé sportovní činnosti, jako je například tenis, golf, bobová dráha nebo lanové centrum ve městě.

Tři hlavní lákadla Harrachova

Ať navštívíte Harrachov v letě nebo v zimě, jsou tři místa kam musíte zajít a prohlédnout si je. Jsou to Mumlavské vodopády, Mamutí skokanský můstek a místní sklárnu.

Harrachov - Mumlavské vodopády
Mumlavské vodopády

Mumlavské vodopády

Mumlavský vodopád se tu s mocným hukotem řítí z více než 7 metrů vysokého a 10 metrů širokého žulového skalního stupně, při jehož úpatí se tvoří zajímavé prohlubně, nazývané obří hrnce nebo také čertova oka. Mumlavské vodopády jsou velmi dobře přístupné, vede kolem nich asfaltová cesta. Z centra Harrachova je to k Mumlavským vodopádům 1,5 km. Cesta je dobře přístupná i pro vozíčkáře.

Mamutí skokanský můstek

Harrachov je tradiční lyžařské středisko. V roce 1920 byl postaven na úpatí Čerťáku první můstek s umělým nájezdem v Čechách, v roce 1922 vybudoval též LTBK svůj můstek na Ptačinci. Mamutí můstek se začal stavět v roce 1977, o tři roky později byl uveden do provozu při prvních zkušebních závodech. V roce 1983 zde bylo Mistrovství světa v letech na lyžích. mamutí můstek v Harrachově patří mezi šest “ mamutů“ na světě.

Skokanské můstky Harrachov
Letní pohled na skokanské můstky

Sklárna Harrachov

Historie sklářství v Harrachově sahá až do 14. století.

Na místě dnešní sklárny postavil huť Elias Müller již v roce 1712. Harrachovská sklárna je druhou nejstarší fungující sklárnou v Čechách.

Sklárna nabízí možnost exkurze v huti s tradiční ruční výrobou Historická brusírna. Zajímavé sklářské kousky naleznete také v Muzeum skla.

V roce 2002 byl otevřen pivovar, přistavený přímo na hutní halu sklárny. Výroba kvasnicového piva, pivovarská restaurace s výhledem do hutní haly. Dalším lákadlem areálu jsou pivní lázně. Více informací na sklarnaharrachov.cz

p.s. Nezapomeňte v Harrachově také navštívit Hornické muzeum.

Okolní zajímavosti

Harrachov je zajímavé město a má i lákavý skiareál, ale jeho okolí je často opomíjené. V zimním období tu přesto mají hotely a penziony beznadějně plno už několik měsíců dopředu.

 

 

Populární je vedlejší městečko Kořenov, které nabízí jedinečnou výstavu Zubačka v areálu vlakového nádraží. Najdete zde ale i několik sjezdovek a výtečné restaurace a hospůdky. Kromě toho se tu nachází jedinečná osmiboká evangelická kaple.

Procházkou se z Kořenova dostanete do Polubného, kde na vás čeká další sjezdovka nebo například kostel sv. Jana Křtitele. Další místem, které se pro dovolenou může zdát příjemným, jsou Příchovice. Na výlet lze dojet také do kousek vzdáleného Tanvaldu.

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest