Last MinuteVyberte si z aktuální nabídky Last Minute zájezdů

Areál Kouty a nádrž Dlouhé stráně

Oblíbený výšlap v Jeseníkách k unikátní přečerpávající nádrži Dlouhé stráně.

Výlet nabízí náročné stoupání a za ty budete odměněny překrásnými výhledy a prohlídkou technické unikátu – Přečerpávací vodní elektrárnou.

Start je v obci Kouty nad Desnou, vrchol Dlouhé stráně je ve výšce 1353 m, cestou zdoláte převýšení 791 m. Trasa měří 34 km, polovina do kopce a polovina projížďky z kopce.

Dlouhé stráně – Přečerpávací vodní elektrárna

Elektrárna je řešena jako podzemní dílo. Má výkon 2*325 MW. Její princip je následující: v době přebytku elektrické energie v síti (především v noci) se voda čerpá z dolní nádrže do horní a ve špičkách, v době nedostatku elektřiny, se v turbínovém režimu vyrábí elektrický proud.

Má následující parametry:

Horní nádrž je s podzemní elektrárnou spojena dvěma přivaděči, každým pro jedno soustrojí. Přivaděče mají délku 1 547 m a 1 499 m. Elektrárna je spojena s dolní nádrží dvěma odpadními tunely o průměru 5,2 m. Tunely jsou dlouhé 354 a 390 metrů. Dolní nádrž se nachází na říčce Divoká Desná. Nádrž má celkový objem 3,4 mil. kubických metrů, výšku hráze 56 m, kolísání hladiny 22,2 m. Horní nádrž se nachází na hoře Dlouhé Stráně v nadmořské výšce 1350 m. Má celkový objem 2,72 mil. m 3.

Technologický proces zajišťují dvě reverzní turbosoustrojí, každé o výkonu 325 MW. Výkon reverzní turbíny při čerpadlovém režimu činí 312 MW, při turbínovém až 325 MW.  ( zdroj: ČEZ a www.dlouhe-strane.cz )

dlouhé stráně

Trasa cesty

Start je obci Kouty nad Desnou, vydáme se z náměstí po červené cyklotrase č. 6155. Cestou pojedeme okolo Dolní nádrže. Této trasy se budeme držet téměř celé stoupání až k rozcestí: Turistické odpočívadlo pod Dlouhými stráněmi, zde odbočíme na č. 6263 – zelená. Po té vyjedeme na vrchol.

Na vrcholu je oválná cesta okolo celé horní nádrže. Za krásného počasí jsou odtud nádherné výhledy na Jeseníky.

Cestou zpět se držíme zelené cyklotrasy č. 6263 až na rozcestí u Tetřeví boudy. Z tohoto rozcestí jedeme dále po červené č. 6155. Až přijedeme na křížení se žlutou č. 6158. Po této cestě pokračujeme dále až na rozcestí U obrázku. Dále se vydáme po modré č. 6156. a sjedeme zpět do obce Kouty nad Desnou.

dlouhé stráně mapa

Ostatní aktivity v Koutech

Do elektrárny Dlouhé stráně je možné si zajít na exkurzi a celý technický unikát si prohlédnout. Objednávky exkurzí jsou možné v Informačním centru v Koutech.

Na elektrárnu je možné si udělat pěší výlet. Z areálu v Koutech nasednete na 6-sedačkovou  lanovku, která vás vyveze jen asi 4,5 km pod horní nádrž, na vrchol se vydáte po červené turistické značce.

Koloběžky  v Koutech

Jak: Na nádrž Dlouhé Stráně lanovkou , zpět na koloběžce.

Jedinečná možnost zapůjčení koloběžky  s výjezdem  lanovkou a pak nádherná jízda kolem přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně a zpět je cca 20 km.

Kde:  V prodejně Helia Sport na Kouteckém náměstí – zapůjčíte koloběžku včetně povinného  vybavení  (helma, reflexní vesta). Zakoupíte si lístek na lanovku, která Vás dopraví na Medvědí horu 1100m. n. m.

S koloběžkou je pak třeba ujít trasu 4,5 km a dostanete se přímo k horní nádrží DS. Na trase můžete také odbočit přímo na dolní nádrž a vyhnout se tak závěrečnému stoupání. Následně vás čeká nádherný sportovní zážitek – 17 km sjezd na koloběžce cca 30min a dojedete zpět ke Kouteckému náměstí. Nově je možnost zapůjčení koloběžek přímo u horní nádrže Dlouhé Stráně. ( zdroj a více info: www.kouty.cz )
Vydejte se na výlet k uříznuté hoře a poznejte krásu Jeseníků.

foto: ČEZ

Ubytování v penzionech, chátách a chalupách v oblasti Jeseníku si vyberte zde: http://bit.ly/TX9VaL

Líbil se vám tento článek? Díky za sdílení.Share on Facebook
Facebook
Email this to someone
email
Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest